MEP241B3A0S523
Description
Product Characteristics
| P/N Series | MEP241B3A0S523 |
| Description | ESD Suppressor 24V 1-Ch Bi-Directional SOD-523 |
| Channels | 1 |
| Directional | Bi |
| Power | 120W |
| Current – Peak Pulse (tp=8/20us) | 24A |
| Reverse Stand-Off Voltage (max.) | 24V |
| Reverse Breakdown Voltage (min.) | 26.7V |
| Clamping Voltage (max.) | 32V |
| Package / Case | SOD-523 |
| Application | General Purpose |
Environmental Classifications
| RoHS Status | ROHS Compliant |
| Reach Status | REACH Unaffected |



