|
Part Number
|
STVS10K058
|
|
Description
|
TVS Diode 110V Clamp 10000A Ipp 58Vdc Through Hole Epoxy Encapsulated Bi-directional
|
|
Lead Free Status / RoHS Status
|
Lead free / RoHS Compliant
|
|
Moisture Sensitivity Level (MSL)
|
1 (Unlimited)
|
|
Additional Information
|
UL/cUL E223045
|
Product Characteristics
| Clamping Voltage (@Ipp) – Max. | 110V |
| Peak Forward Surge Current | 10000A (10KA) |
| Reverse Stand-off Voltage (VAC) | 40Vac |
| Reverse Stand-off Voltage (VDC) | 58Vdc |
| Operating Temperature | -55 ~ +150 degC |
| Package / Case | Epoxy Encapsulated |
| Applications | High Current Surge Type |
| Mounting Type | Radial – Through Hole |
| Voltage Breakdown – Min. | 64V |
| Test Current | 10mA |
| Reverse Leakage (IR@VRWM) – Max. | 10uA |
| Lead Space (mm) | 24.15+/-0.70 |
| Directional Channels | Bi-directional |
| Features | Glass passivated junction |
| Features | Repetition rate (duty cycle: 0.01%) |
| Series | STVS |
| Packaging | Tray |
| Part Status | Active |





