|
Part Number
|
SMAJ180
|
|
Description
|
TVS Diode 180V 400W Unidirectional 322.2V Clamp 1.24A Ipp DO214AC / SMA
|
|
Lead Free Status / RoHS Status
|
Lead free / RoHS Compliant
|
|
Moisture Sensitivity Level (MSL)
|
1 (Unlimited)
|
|
Additional Information
|
UL/cUL E223045
|
Product Characteristics
| Peak Power Dissipation (@10/1000us) | 400W |
| Peak Forward Surge Current | 40A |
| Peak Reverse Working Voltage | 180V |
| Reverse Surge Current (Max.) | 1.24A |
| Operating Temperature | -55 ~ +150 degC |
| Package / Case | DO-214AC / SMA |
| Applications | General Purpose |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Voltage Breakdown (Min.) | 200.16V |
| Voltage Breakdown (Max.) | 244.8V |
| Test Current | 1mA |
| Reverse Leakage IR@ VRWM (Max.) | 5uA |
| Clamping Voltage (Max.) | 322.2V |
| Directional Channels | Uni-directional |
| Features | Excellent clamping capability, Fast response time |
| Series | SMAJ |
| Packaging | Tape and Reel |
| Part Status | Active |





