SSR2B1IA40S8
Description
Product Characteristics
| P/N Series | SSR2B1IA40S8 |
| Description | SSR Relay NC-1Bx2 AC/DC 60V 0.4A SOP-8 |
| SPST Circuit | NC-1Bx2 |
| Output Type | AC/DC |
| Voltage – Load | 60V |
| Load Current | 0.4A |
| On-State Resistance (Typ) | 0.3Ω |
| Package / Case | SOP-8 |
| Application | General Purpose |
Environmental Classifications
| RoHS Status | ROHS Compliant |
| Reach Status | REACH Unaffected |



