SSR2A2A1A28S
Description
Product Characteristics
| P/N Series | SSR2A2A1A28S |
| Description | SSR Relay NO-1Ax2 AC/DC 100V 1.25A SMD-8 |
| SPST Circuit | NO-1Ax2 |
| Output Type | AC/DC |
| Voltage – Load | 100V |
| Load Current | 1.25A |
| On-State Resistance (Typ) | 0.16Ω |
| Package / Case | SMD-8 |
| Application | General Purpose |
Environmental Classifications
| RoHS Status | ROHS Compliant |
| Reach Status | REACH Unaffected |


