MFT12N90D56
Description
Product Characteristics
| P/N Series | MFT12N90D56 |
| Description | Mosfet N 120V 90A 160W DFN5x6-8L |
| FET-Type | N |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 120V |
| Continuous Drain Current (Id) @ 25°C | 90A |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 9mΩ |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 30nC |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 1854pF |
| Power Dissipation (Max) | 160W |
| Package / Case | DFN5x6-8L |
| Application | General Purpose |
Environmental Classifications
| RoHS Status | ROHS Compliant |
| Reach Status | REACH Unaffected |



