SIA-01P, 02P series
Description
Product Characteristics
| P/N Series | SIA-01P, 02P |
| Description | 2.50 ~ 43nH, 4A RF Inductor – Air Wound Coil Signal |
| Inductance | 2.5nH ~ 43nH |
| Tolerance | ±2%, ±-5%, ±10% |
| Current Rating | 4A |
| DC Resistance – DCR | 0.001Ω ~ 0.0079Ω |
| Shielding | UnShielded |
| Package / Case | 29101P, 29102P |
| Size / Dimension (mm) | 3.68×3.05, 6.86×3.05 |
| Height – Seated (mm) | 3.18 |
| Applications | General Purpose |
Environmental Classifications
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Reach Status | REACH Unaffected |



