|
Part Number
|
1.5KE250A
|
|
Description
|
344V Clamp 4.4A Ipp TVS Diode Through Hole DO-201 Uni-Polar
|
|
Lead Free Status / RoHS Status
|
Lead free / RoHS Compliant
|
|
Moisture Sensitivity Level (MSL)
|
1 (Unlimited)
|
|
Additional Information
|
UL/cUL E223045
|
Product Characteristics
| Peak Power Dissipation (@10/1000us) | 1500W (1.5KW) |
| Peak Forward Surge Current | 200A |
| Peak Reverse Working Voltage | 214V |
| Reverse Surge Current (Max.) | 4.4A |
| Operating Temperature | -55 ~ 175 degC |
| Package / Case | DO-201 |
| Applications | General Purpose |
| Mounting Type | Axial – Through Hole |
| Voltage Breakdown (Min.) | 237V |
| Voltage Breakdown (Max.) | 263V |
| Test Current | 1mA |
| Reverse Leakage IR@ VRWM (Max.) | 1uA |
| Clamping Voltage (Max.) | 344V |
| Directional Channels | Uni-Polar |
| Features | Low Zener Impedance |
| Series | 1.5KE |
| Packaging | Bulk |
| Part Status | Active |




