|
Part Number
|
LCE15A
|
|
Description
|
24.4V Clamp 61A Ipp TVS Diode Through Hole DO-201 Uni-Polar
|
|
Lead Free Status / RoHS Status
|
Lead free / RoHS Compliant
|
|
Moisture Sensitivity Level (MSL)
|
1 (Unlimited)
|
|
Additional Information
|
UL/cUL E223045
|
Product Characteristics
| Peak Power Dissipation (@10/1000us) | 1500W (1.5KW) |
| Peak Forward Surge Current | – |
| Peak Reverse Working Voltage | 15V |
| Reverse Surge Current (Max.) | 61A |
| Operating Temperature | -55 ~ 175 degC |
| Package / Case | DO-201 |
| Applications | General Purpose |
| Mounting Type | Axial – Through Hole |
| Voltage Breakdown (Min.) | 16.7V |
| Voltage Breakdown (Max.) | 18.5V |
| Test Current | 1mA |
| Reverse Leakage IR@ VRWM (Max.) | 1uA |
| Clamping Voltage (Max.) | 24.4V |
| Directional Channels | Uni-Polar |
| Features | Low Incremental Surge Resistance |
| Series | LCE |
| Packaging | Bulk |
| Part Status | Active |





