|
Part Number
|
PR1517SA |
|
Description
|
1700V 1.5A Glass Passivated Rectifer DO-41
|
|
Lead Free Status / RoHS Status
|
Lead free / RoHS Compliant
|
|
Moisture Sensitivity Level (MSL)
|
1 (Unlimited)
|
|
Additional Information
|
Product Characteristics
| Maximum Recurrent Peak Reverse Voltage | 1700V |
| Maximum RMS Voltage | 1190V |
| Maximum DC Blocking Voltage | 1700V |
| Maximum Average Forward Rectified Current | 1.5A |
| Operating Temperature | -55~+150 °C |
| Package / Case | DO-41 |
| Applications | Construction Design for High Reliability Application |
| Mounting Type | Through Hole |
| Peak Forward Surge Current, 8.3ms single half sine wave (JEDEC method) |
50A |
| Rating for Fusing (t<8.3ms) | 10.375A2sec |
| Maximum Forward Voltage at 1.5A | 2.1V |
| Maximum DC Reverse Current at Rated DC Blocking Voltage | 1uA |
| Typical Thermal Resistance Junction to Lead | 43°C/W |
| Features | Solder Plated, Solderable per MIL-STD-750, Method 2026 |
| UL Flammability Classification Ratings | 94V-0 |
| Series | PR1517SA |
| Packaging | Tape and Ammo Box (T/B) |
| Part Status | Active |






