ME152U30S143
Description
Product Characteristics
| P/N Series | ME152U30S143 |
| Description | 30V Clamp 15V ESD 2-Ch Uni-dir 1pF SOT143 |
| Channels | 2 |
| Directional | Uni |
| Power | – |
| Current – Peak Pulse (tp=8/20us) | 2A |
| Reverse Stand-Off Voltage (max.) | 15V |
| Reverse Breakdown Voltage (min.) | 16.7V |
| Clamping Voltage (max.) | 30V |
| Package / Case | SOT-143 |
| Application | General Purpose |
Environmental Classifications
| RoHS Status | ROHS Compliant |
| Reach Status | REACH Unaffected |



