|
Part Number
|
SM8SW40A
|
|
Description
|
49.1V 108A Transient Voltage Suppressor DO-218AB AEC-Q101
|
|
Lead Free Status / RoHS Status
|
Lead free / RoHS Compliant
|
|
Moisture Sensitivity Level (MSL)
|
1 (Unlimited)
|
|
Additional Information
|
AEC-Q101 qualified
|
Product Characteristics
| Breakdown Voltage-Min | 44.4V |
| Breakdown Voltage-Max | 49.1V |
| Working peak reverse voltage | 40V |
| Storage temperature | -55~+175degC |
| Operating Temperature | -55~+175degC |
| Package / Case | DO-218AB |
| Applications | Automotive |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Reverse leakage current | 2uA |
| Reverse Leakage Current @ TJ=175?C | 50uA |
| Maximum Reverse Surge Current | 108A |
| Maximum Clamping Voltage | 64.5V |
| Thermal Resistance | – |
| Features | Meet ISO 7637-2 5a/5b and ISO 16750 load dump test |
| Lead Type | – |
| Series | SM8SW-A |
| Packaging | Tape and Reel |
| Part Status | Active |




