|
Part Number
|
SAC8.0
|
|
Description
|
13.4V Clamp 36A Ipp TVS Diode Through Hole DO-204AC (DO-15) Uni-Polar
|
|
Lead Free Status / RoHS Status
|
Lead free / RoHS Compliant
|
|
Moisture Sensitivity Level (MSL)
|
1 (Unlimited)
|
|
Additional Information
|
UL/cUL E223045
|
Product Characteristics
| Peak Power Dissipation (@10/1000us) | 500W |
| Peak Forward Surge Current | – |
| Peak Reverse Working Voltage | 8V |
| Reverse Surge Current (Max.) | 36A |
| Operating Temperature | -55 ~ 175 degC |
| Package / Case | DO-204AC / DO-15 |
| Applications | General Purpose |
| Mounting Type | Axial – Through Hole |
| Voltage Breakdown (Min.) | 8.89V |
| Voltage Breakdown (Max.) | – |
| Test Current | – |
| Reverse Leakage IR@ VRWM (Max.) | 100uA |
| Clamping Voltage (Max.) | 13.4V |
| Directional Channels | Uni-Polar |
| Features | Low Incremental Surge Resistance |
| Series | SAC |
| Packaging | Bulk |
| Part Status | Active |





