|
Part Number
|
P4KE68A-TR
|
|
Description
|
92V Clamp 4.5A Ipp TVS Diode Through Hole DO-204AL (DO-41) UniPolar T&R
|
|
Lead Free Status / RoHS Status
|
Lead free / RoHS Compliant
|
|
Moisture Sensitivity Level (MSL)
|
1 (Unlimited)
|
|
Additional Information
|
UL/cUL E223045
|
Product Characteristics
| Peak Power Dissipation (@10/1000us) | 400W |
| Peak Forward Surge Current | 40A |
| Peak Reverse Working Voltage | 58.1V |
| Reverse Surge Current (Max.) | 4.5A |
| Operating Temperature | -55 ~ 175 degC |
| Package / Case | DO-204AL / DO-41 |
| Applications | General Purpose |
| Mounting Type | Axial – Through Hole |
| Voltage Breakdown (Min.) | 64.6V |
| Voltage Breakdown (Max.) | 71.4V |
| Test Current | 1mA |
| Reverse Leakage IR@ VRWM (Max.) | 1uA |
| Clamping Voltage (Max.) | 92V |
| Directional Channels | Uni-Polar |
| Features | Low Zener Impedance |
| Series | P4KE |
| Packaging | Tape and Reel |
| Part Status | Active |




