|
Part Number
|
SMBJ18C
|
|
Description
|
TVS Diode 18V 600W Bidirectional 32.2V Clamp 18.63A Ipp DO214AA / SMB
|
|
Lead Free Status / RoHS Status
|
Lead free / RoHS Compliant
|
|
Moisture Sensitivity Level (MSL)
|
1 (Unlimited)
|
|
Additional Information
|
UL/cUL E223045
|
Product Characteristics
| Peak Power Dissipation (@10/1000us) | 600W |
| Peak Forward Surge Current | 100A |
| Peak Reverse Working Voltage | 18V |
| Reverse Surge Current (Max.) | 18.63A |
| Operating Temperature | -55 ~ +150 degC |
| Package / Case | DO-214AA / SMB |
| Applications | General Purpose |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Voltage Breakdown (Min.) | 20V |
| Voltage Breakdown (Max.) | 24.4V |
| Test Current | 1mA |
| Reverse Leakage IR@ VRWM (Max.) | 5uA |
| Clamping Voltage (Max.) | 32.2V |
| Directional Channels | Bi-directional |
| Features | Low incremental surge resistance |
| Series | SMBJ |
| Packaging | Tape and Reel |
| Part Status | Active |





