|
Part Number
|
SMDJ12A
|
|
Description
|
TVS Diode 12V 3000W Unidirectional 19.9V Clamp 150.75A Ipp DO214AB / SMC
|
|
Lead Free Status / RoHS Status
|
Lead free / RoHS Compliant
|
|
Moisture Sensitivity Level (MSL)
|
1 (Unlimited)
|
|
Additional Information
|
UL/cUL E223045
|
Product Characteristics
| Peak Power Dissipation (@10/1000us) | 3000W (3KW) |
| Peak Forward Surge Current | 300A |
| Peak Reverse Working Voltage | 12V |
| Reverse Surge Current (Max.) | 150.75A |
| Operating Temperature | -55 ~ +150 degC |
| Package / Case | DO-214AB / SMC |
| Applications | General Purpose |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Voltage Breakdown (Min.) | 13.3V |
| Voltage Breakdown (Max.) | 14.7V |
| Test Current | 5mA |
| Reverse Leakage IR@ VRWM (Max.) | 2uA |
| Clamping Voltage (Max.) | 19.9V |
| Directional Channels | Uni-directional |
| Features | Low incremental surge resistance |
| Series | SMDJ |
| Packaging | Tape and Reel |
| Part Status | Active |





