BC8017 Series
Description
Product Characteristics
| P/N Series | BC8017 |
| Description | Transistor NPN/PNP 45V 0.37W SOT-23-6 |
| Transistor Type | NPN/PNP |
| Current – IC (Max) | 500mA |
| Voltage – VCEO (Max) | 45V |
| DC Current Gain (hFE) (Min) | 100, 160, 250 |
| Power – Max | 0.37W |
| Package / Case | SOT-23-6 |
| Applications | General Purpose |
Environmental Classifications
| RoHS Status | ROHS Compliant |
| Reach Status | REACH Unaffected |



