SK3XA series
Description
Product Characteristics
| P/N Series | SK3XA |
| Description | Schottky Barrier Rectifier 3A,20 to 200V DO-214AC SMA |
| Voltage – DC reverse (Vr) (Max) | 20 ~ 200V |
| Current – Average Rectified (Io) (per Diode) | 3A |
| Voltage – Forward (Vf) (Max) @ If | 0.5 ~ 0.95V |
| Current-Peak Forward Surge, IFSM | 80A |
| Package / Case | DO-214AC (SMA) |
| Applications | General Purpose |
Environmental Classifications
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Reach Status | REACH Unaffected |


