S5xC
Description
Product Characteristics
| P/N Series | S5xC |
| Description | Schottky Barrier Rectifier 5A DO-214AB SMC |
| Voltage – DC Reverse (Vr) (Max) | 50V ~ 1000V |
| Current – Average Rectified (Io) | 5A |
| Voltage – Forward (Vf) (Max) | 1.1V |
| Reverse Recovery Time (Trr) (Max) | – |
| Peak Forward Surge Current, IFSM | 150A |
| Package / Case | DO-214AB (SMC) |
| Applications | General Purpose |
Environmental Classifications
| RoHS Status | ROHS Compliant |
| Reach Status | REACH Unaffected |



