RB521S-40
Description
Product Characteristics
| P/N Series | RB521S-40 |
| Description | Schottky Barrier Rectifier 0.2A 40V SOD-523 |
| Voltage – DC reverse (Vr) (Max) | 40V |
| Current – Average Rectified (Io) (per Diode) | 0.2A |
| Voltage – Forward (Vf) (Max) @ If | 0.54V |
| Current-Peak Forward Surge, IFSM | 1A |
| Package / Case | SOD-523 |
| Applications | General Purpose |
Environmental Classifications
| RoHS Status | ROHS Compliant |
| Reach Status | REACH Unaffected |


