DSK220-A
Description
Product Characteristics
| P/N Series | DSK220-A |
| Description | Schottky Barrier Rectifier 200V 2A/40A SOD-123 AECQ |
| Voltage – DC reverse (Vr) (Max) | 200V |
| Current – Average Rectified (Io) (per Diode) | 2A |
| Voltage – Forward (Vf) (Max) @ If | 0.92V |
| Current-Peak Forward Surge, IFSM | 40A |
| Package / Case | SOD-123 |
| Applications | General Purpose |
Environmental Classifications
| RoHS Status | ROHS Compliant |
| Reach Status | REACH Unaffected |



