MPVT series
Description
Product Characteristics
| P/N Series | MPVT |
| Description | PPTC Polymer Resettable Fuse Strap |
| Voltage – Max | 16V |
| Current – Max (A) | 100 |
| Current – Hold (Ih) (max.) | 1.1 ~ 2.4A |
| Current – Trip (It) | 2.7A |
| Time to Trip | 5 sec |
| Applications | General Purpose |
Environmental Classifications
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Reach Status | REACH Unaffected |



