SSR2A2EA15S8
Description
Product Characteristics
| P/N Series | SSR2A2EA15S8 |
| Description | SSR Relay NO-1Ax2 AC/DC 250V 0.15A SOP-8 |
| SPST Circuit | NO-1Ax2 |
| Output Type | AC/DC |
| Voltage – Load | 250V |
| Load Current | 0.15A |
| On-State Resistance (Typ) | 9Ω |
| Package / Case | SOP-8 |
| Application | General Purpose |
Environmental Classifications
| RoHS Status | ROHS Compliant |
| Reach Status | REACH Unaffected |



