SSR1A1G3A5DS4
Description
Product Characteristics
| P/N Series | SSR1A1G3A5DS4 |
| Description | SSR Relay NO-1A DC 40V 3.5A SOP-4 |
| SPST Circuit | NO-1A |
| Output Type | DC |
| Voltage – Load | 40V |
| Load Current | 3.5A |
| On-State Resistance (Typ) | 0.05Ω |
| Package / Case | SOP-4 |
| Application | DC Output |
Environmental Classifications
| RoHS Status | ROHS Compliant |
| Reach Status | REACH Unaffected |


