MFTC65N41TOLL
Description
Product Characteristics
| Part Number | MFTC65N41TOLL |
| FET-Type | N |
| Description | SIC Mosfet 650V 41A 166W TOLL |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 650V |
| Continuous Drain Current (Id) @ 25°C | 41A |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 79mΩ |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 50nC |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 830pF |
| Power Dissipation (Max) | 166W |
| Operating Temperature | -40 ~ 175°C |
| Application | General Purpose |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TOLL |
| Packaging | Tube |
Environmental Classifications
| RoHS Status | ROHS Compliant |
| REACH Status | REACH Unaffected |
Compliance Validation



