MFT65N8A0T220F
Description
Product Characteristics
| P/N Series | MFT65N8A0T220F |
| Description | Mosfet N 650V 8A 69.4W TO-220F |
| FET-Type | N |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 650V |
| Continuous Drain Current (Id) @ 25°C | 8A |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 400mΩ |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 20.4nC |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 630pF |
| Power Dissipation (Max) | 69.4W |
| Package / Case | TO-220F |
| Application | General Purpose |
Environmental Classifications
| RoHS Status | ROHS Compliant |
| Reach Status | REACH Unaffected |



