MIG65N40T247
Description
Product Characteristics
| P/N Series | MIG65N40T247 |
| Description | IGBT Mosfet N 650V 40A 139W TO-247 |
| FET-Type | N |
| Voltage – Vce Breakdown (Max) | 650V |
| Current – Collector (Ic) (Max) | 40A |
| Current – Collector Pulsed (Icm) | 60A |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 6.5V |
| Power – Max | 139W |
| Gate Charge (Qg) | 62nC |
| Package / Case | TO-247 |
| Application | General Purpose |
Environmental Classifications
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Reach Status | REACH Unaffected |



