|
Part Number
|
SIE02J72NMM17
|
|
Description
|
72nH Unshielded Wirewound Inductor 135mA 2100mOhm max 0402(1005 Metric)
|
|
Lead Free Status / RoHS Status
|
Lead free / RoHS Compliant
|
|
Moisture Sensitivity Level (MSL)
|
1 (Unlimited)
|
|
Additional Information
|
AEC-Q200 Qualified
|
Product Characteristics
| Impedance | 72nH |
| Tolerance | +/-5% |
| DC Resistance (max.) | 2100mOhm |
| Rated Current (max.) | 135mA |
| Operating Temperature | -40 ~ +125 degC |
| Package / Case | 0402 |
| Applications | RF Products, GPS, USD 2.0, IEEE 1394 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Size / Dimension | 1.27mm x 0.76mm |
| Thickness (max.) | 0.61mm |
| L Test Frequency | 100MHz |
| Quality Factor (min.) | 20 |
| Q Test Frequency | 150MHz |
| SRF (min.) | 2.5GHz |
| Features | High Q, Tight Tolerance |
| Series | SIE-MM17 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Part Status | Active |



