MSA3 series
Description
Product Characteristics
| P/N Series | MSA3 |
| Description | Spark Gap, Leaded, 500A Surge Current |
| Voltage – DC Spark Over (Nom) | 140 ~ 1500V |
| Impulse Discharge Current Capacity (8/20µs) (A) | 500A |
| Tolerance (%) | 20, 25, 30% |
| Size | 2 x 4mm |
| Applications | General Purpose |
Environmental Classifications
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Reach Status | REACH Unaffected |



