KBJ4 series
Description
Product Characteristics
| P/N Series | KBJ4 |
| Description | Single-Phase Bridge Rectifier 4.0A KBJ4 Package |
| Diode Type | Single-Phase |
| Voltage – DC Reverse (Vr) (Max) | 50, 100, 200, 400, 600, 800, 1000V |
| Current – Average Rectified (Io) | 4A |
| Voltage – Forward (Vf) (Max) | 1V |
| Peak Forward Surge Current, IFSM | 120A |
| Package / Case | KBJ4 |
| Applications | General Purpose |
Environmental Classifications
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Reach Status | REACH Unaffected |


