|
Part Number
|
DMPP153K2J10
|
|
Description
|
Film Capacitor 0.015uF 630Vdc +/-10% Radial Leaded
|
|
Lead Free Status / RoHS Status
|
Lead free / RoHS Compliant
|
|
Moisture Sensitivity Level (MSL)
|
1 (Unlimited)
|
|
Additional Information
|
UL94 V-0
|
Product Characteristics
| Capacitance | 0.015uF |
| Tolerance | +/-10% |
| Voltage – Rated | 630Vdc |
| Dielectric | Polypropylene Metallized |
| Operating Temperature | -40~+105 degC |
| Package / Case | Radial |
| Applications | General Purpose |
| Mounting Type | Through Hole |
| Width | 13mm |
| Height | 12mm |
| Thickness | 7mm |
| Pitch | 10mm |
| Lead Diameter | 0.6mm |
| Lead Style | Radial Leaded |
| Features | Non-Inductive Wound Construction |
| Series | DMPP |
| Packaging | Bulk |
| Part Status | Active |




