MFT10N34D33
Description
Product Characteristics
| P/N Series | MFT10N34D33 |
| Description | Mosfet N 100V 34A 33W DFN3x3-8L |
| FET-Type | N |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 100V |
| Continuous Drain Current (Id) @ 25°C | 34A |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 16mΩ |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 10nC |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 1123pF |
| Power Dissipation (Max) | 33W |
| Package / Case | DFN3x3-8L |
| Application | General Purpose |
Environmental Classifications
| RoHS Status | ROHS Compliant |
| Reach Status | REACH Unaffected |



