MFTC65N108T247
Description
Product Characteristics
| P/N Series | MFTC65N108T247 |
| Description | SIC Mosfet N 650V 108A 341W TO-247 |
| FET-Type | N |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 650V |
| Continuous Drain Current (Id) @ 25°C | 108A |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 30mΩ |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 142nC |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 2935pF |
| Power Dissipation (Max) | 341W |
| Package / Case | TO-247 |
| Application | General Purpose |
Environmental Classifications
| RoHS Status | ROHS Compliant |
| Reach Status | REACH Unaffected |



