SD103-WS Series
Description
Product Characteristics
| P/N Series | SD103-WS |
| Description | Schottky Barrier Rectifier 0.35A 20~40V SOD-323 |
| Voltage – DC reverse (Vr) (Max) | 20V ~ 40V |
| Current – Average Rectified (Io) (per Diode) | 0.35A |
| Voltage – Forward (Vf) (Max) @ If | 0.37V |
| Current-Peak Forward Surge, IFSM | 1.5A |
| Package / Case | SOD-323 |
| Applications | General Purpose |
Environmental Classifications
| RoHS Status | ROHS Compliant |
| Reach Status | REACH Unaffected |



