B5819WD1
Description
Product Characteristics
| P/N Series | B5819WD1 |
| Description | Schottky Barrier Rectifier 40V 1A DFN1005-2L |
| Voltage – DC reverse (Vr) (Max) | 20V |
| Current – Average Rectified (Io) (per Diode) | 1A |
| Voltage – Forward (Vf) (Max) @ If | 0.38V |
| Current-Peak Forward Surge, IFSM | 7A |
| Package / Case | DFN1005-2L |
| Applications | General Purpose |
Environmental Classifications
| RoHS Status | ROHS Compliant |
| Reach Status | REACH Unaffected |



