SS5-AF
Description
Product Characteristics
| P/N Series | SS5-AF |
| Description | Schottky Barrier Rectifier 5A 40~100V SMAF |
| Voltage – DC reverse (Vr) (Max) | 40V ~ 100V |
| Current – Average Rectified (Io) (per Diode) | 5A |
| Voltage – Forward (Vf) (Max) @ If | 0.55V ~ 0.85V |
| Current-Peak Forward Surge, IFSM | 100A |
| Package / Case | SMAF |
| Applications | General Purpose |
Environmental Classifications
| RoHS Status | ROHS Compliant |
| Reach Status | REACH Unaffected |



