SSR1A2EA20D6
Description
Product Characteristics
| P/N Series | SSR1A2EA20D6 |
| Description | SSR Relay NO-1A AC/DC 250V 0.20A DIP-6 |
| SPST Circuit | NO-1A |
| Output Type | AC/DC |
| Voltage – Load | 250V |
| Load Current | 0.20A |
| On-State Resistance (Typ) | 9Ω |
| Package / Case | DIP-6 |
| Application | General Purpose |
Environmental Classifications
| RoHS Status | ROHS Compliant |
| Reach Status | REACH Unaffected |


