PIH-01D series
Description
Product Characteristics
| P/N Series | PIH-01D |
| Description | Flat Wire Inductor 19.2×8.64mm High Current Power |
| Inductance | 0.3µH ~ 2.0µH |
| Tolerance | ±20% |
| Current – Saturation (Isat) | 27A ~ 100A |
| DC Resistance (Max) | 0.9mΩ ~ 0.67mΩ |
| Q Test Frequency | 100kHz |
| Operating Temperature | -40 ~ 150°C |
| Package/Case | 19268, 19294 |
| Applications | General Purpose |
Environmental Classifications
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Reach Status | REACH Unaffected |



