ES2JF
Description
Product Characteristics
| P/N Series | ES2JF |
| Description | 600V 2A Fast Switching Diode SMA-F |
| Voltage – DC Reverse (Vr) (Max) | 600V |
| Current – Average Rectified (Io) | 2A |
| Voltage – Forward (Vf) (Max) | 1.7V |
| Reverse Recovery Time (Trr) (Max) | 1500ns |
| Peak Forward Surge Current, IFSM | 50A |
| Package / Case | SMAF |
| Applications | General Purpose |
Environmental Classifications
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Reach Status | REACH Unaffected |


