MPTR series
Description
Product Characteristics
| P/N Series | MPTR |
| Description | PPTC Polymer Resettable Fuse Radial Leaded |
| Voltage – Max | 16, 30, 36, 60, 90V |
| Current – Max | 40 ~ 100A |
| Current – Hold (Ih) (Max.) | 0.05 ~ 15.0A |
| Current – Trip (It) | 4.7 ~ 18A |
| Time to Trip | 2 ~ 24 sec |
| Resistance – Initial (Ri) (Min.) | 0.002 ~ 7.3Ω |
| Resistance – Post Trip (R1) (Max.) | 0.008 ~ 20Ω |
| Applications | General Purpose |
Environmental Classifications
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Reach Status | REACH Unaffected |



