HTRT series
Description
Product Characteristics
| Series | HTRT |
| Description | 1000h at 105°C, 6.3~450V 0.47~22000uF Axial Lead Anti-Solvent |
| Capacitance | 0.47 ~ 22000uF |
| Tolerance | 0.2 |
| Voltage – Rated DC | 6.3V, 10V, 16V, 25V, 35V, 50V, 63V, 100V, 160V, 200V, 250V, 350V, 400V, 450V |
| Lifetime @ Temp. | 1000 Hours @ 105°C |
| Operating Temperature | -40 ~ 105°C |
| Size / Dimension | 5×12.5, 6.3×12.5, 6.3×16, 8×16, 8×20, 10×21, 10×26, 12.5×26, 12.5×31, 22×41, 25×51, 25×61 |
| Application | General Purpose |
Environmental Classifications
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Reach Status | REACH Unaffected |



