HMPE series
Description
Product Characteristics
| Series | HMPE |
| Description | Film Capacitor Polyester, High Voltage |
| Capacitance | 0.0022 – 0.22uF |
| Tolerance | 5%, 10%, 20% |
| Voltage-Rated AC | — |
| Voltage-Rated DC | 1000, 1250V |
| Dielectric | MPE |
| Operating Temperature | -40 ~ 85 °C |
| Lead Style | Radial |
| Lead Spacing | 16, 21, 26, 31mm |
| Applications | General Purpose |
Environmental Classifications
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Reach Status | REACH Unaffected |



